Akcja informacyjna "Lataj z głową"

Bezzałogowe statki powietrzne, potocznie nazywane „dronami” cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. W Polsce również obserwujemy wzrost zainteresowania tymi urządzeniami. Zanim zdecydujemy się na latanie bezzałogowymi statkami powietrznymi warto dowiedzieć się, gdzie i jak możemy nimi latać bezpiecznie. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego ulotką informacyjną, która w przystępny sposób prezentuje podstawowe zasady sportowego i rekreacyjnego latania bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Pomimo tego, że dostępne dziś na rynku urządzenia są coraz bardziej zaawansowane technicznie i coraz prostsze w obsłudze, to nadal są to maszyny, które z wielu różnych względów mogą zawieść. Dlatego niezmiernie ważne jest odpowiedzialne podejście do latania, nawet w przypadku niedużego urządzenia, które waży zaledwie 1,5 kg i bardziej przypomina zabawkę, niż statek powietrzny. Świadomość ewentualnych zagrożeń przełoży się niewątpliwie na bardziej komfortowe i świadome latanie.

Znaczna część użytkowników nie posiada podstawowej wiedzy lotniczej, a bezzałogowe statki powietrzne  (UAV) potocznie zwane "dronami", mimo niepozornego wyglądu, podlegają przepisom prawa lotniczego i mogą stanowić zagrożenie dla ruchu lotniczego. Urząd Lotnictwa Cywilnego, dostrzegając pilną konieczność podnoszenia wiedzy o bezpiecznym użytkowaniu "dronów" w przestrzeni powietrznej, przygotował spot edukacyjny, przedstawiający podstawowe zasady sportowego i rekreacyjnego wykonywania lotów z wykorzystaniem UAV w polskiej przestrzeni powietrznej.

Więcej informacji tutaj

• 11 września 2015