Europejskie Dni Dziedzictwa

W minioną sobotę, 19 września 2020 roku w Nowej Sobótce odbyło się wydarzenie, w ramach Europejskie Dni Dziedzictwa,którego uczestnicy przenieśli się w podróż po wielokulturowości regionu i historii parafii Kościoła Mariawitów. Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne w Grabowie przyłączyło się do organizacji tego wyjątkowego spotkania.

Dzień rozpoczął się tradycyjną liturgia Mszy Świętej, w obrządku Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.
Następnym etapem była prezentacja wystawy zabytkowych szat liturgicznych i pamiątek z historii parafii.

Gospodarz parafii, Kapłan Mateusz Szymkiewicz oprowadził gości po kościele, cmentarzu, ogrodzie parafialnym w Nowej Sobótce.
Odbyła się także prezentacja historii parafii i Mariawityzmu, a także zaprezentowanie sylwetki św. Marii Franciszki Kozłowskiej oraz siostry Marii Elizy Patory.
Ucztą dla duszy okazał się koncert Chóru Młodzieżowego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Zwiedzający mieli także możliwość obejrzenia wystawy zdjęć Pana Mirosława Ryśkiewicza, obrazującej postępy prac w Domu na Skrzyżowaniu.

Wójt Gminy Grabów, Pan Janusz Jagodziński wygłosił prelekcję na temat wielokulturowości, podkreślając istnienie tego zjawiska we współczesnej rzeczywistości Gminy Grabów.
Głos zabrała także p.o. Dyrektora GCKB Pani Paulina Frontczak-Pawłowska, mówiąc o równości, która powinna panować w każdym społeczeństwie, niezależnie od panujących różnic poglądów i przekonań.
Kapłan Mateusz Szymkiewicz opowiedział o wielokulturowości Sobótki i okolic, a także na temat Historii Mariawityzmu.
Punktem przewodnim wydarzenia była idea Centrum Wielokulturowości „Dom na Skrzyżowa-niu” im. siostry Marii Elizy Patory, jako miejsca otwartego na dialog, życia ponad podziałami.

Piękną oprawą wydarzenia była Adoracja Przenajświętszego Sakramentu, która odbyła się wieczorem przy blasku świec.
Na koniec było integracyjne spotkanie, a podczas niego ciekawy Konkurs o Gminie Grabów, a także degustacja potraw regionalnych i ciast oraz ognisko.

• 21 września 2020