Historyczne Korzenie Mieszkańców Gminy Grabów

W dniu 26 maja 2017r.  Zespół Szkół w Grabowie był gospodarzem niecodziennego wydarzenia. O godzinie 12:30 rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli rodziny Państwa Łukomskich wywodzących się z Kurzjamy zmłodzieżą szkolną, mieszkańcami Grabowa, nauczycielami i innymi zaproszonymi osobami. W spotkaniu brali również udział przedstawiciele władz lokalnych w osobach Wójt Gminy Grabów Pan Tomasz Pietrzak, Wicewójt Gminy Grabów Pan Krzysztof Ogórek, Dyrektor Gminnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego w Grabowie Pan Jarosław Pucek oraz Pani Martyna Józwiak – Inspektor do Spraw Oświaty w Gminie Grabów.

Dyrektor Zespołu Szkół Pan Mariusz Jagielski przedstawił prelegentów, którymi byli: Doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu w Zielonej Górze Pan Grzegorz Tomczak, którego przodkowie wywodzą się z Łyżk, miejscowości leżącej opodal Kurzjamy, Pan Wiesław Łukomski i Cezary Łukomski potomkowie szlachty zagrodowej, która żyła na tych ziemiach od stuleci.

Cel, jaki przyświecał temu wydarzeniu był jeden, zainteresować młodzież odtwarzaniem historii swoich przodków, poprzez zbieranie i docieranie do dokumentów rodzinnych, które są potwierdzeniem łączących więzów pokrewieństwa,do poszukiwań dokumentów pochodzących z różnych źródeł /archiwa parafialne, diecezjalne, wojskowe, państwowe, ale również i te najważniejsze prywatne, które mogą przybliżyć sylwetki przodków.

PanGrzegorz Tomczak napisał pracę doktorancką, która przedstawia dzieje szlachty Kurzjamskiej na przestrzeni kilku wieków i krótko zrelacjonował swoje dokonania. Prezentując niektóre fragmenty swojej pracy naukowej, próbował zainteresować tematem młodzież,  a pozostałym przede wszystkim- przedstawicielom rodziny Łukomskich – przypomniał jej dzieje.

Panowie Łukomscy: Wiesław i Cezary w swoich wypowiedziach skierowanych do młodych ludzi udowadniali im, prezentując metody zdobywania dokumentów, że każdy z nich za kilkanaście lat będzie chciał znać dzieje swojej rodziny, dlatego teraz należy zbierać zdjęcia, dokumenty, słuchać opowieści starszych, by za jakiś czas wrócić do nich i próbować poznać losy i życie swoich przodków.

Na zakończenie zaprezentowano również repliki zabytkowej broni.

Poniżej przedstawiamy nagranie ze spotkania.

• 27 maja 2017