Koronawirus a zwierzęta domowe

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 na terenie kraju. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie informuje, że nie istnieje możliwość zawieszenia obowiązku przeprowadzania obowiązkowych szczepień psów przeciwko wściekliźnie, co 12 miesięcy u zwierząt, które ukończyły 3 miesiąc życia.

Jednocześnie PLW w Kutnie przypomina, że polskie prawo nie przewiduje przeprowadzenia eutanazji zwierząt na życzenie. Zwierzę towarzyszące można poddać takiemu zabiegowi w ostateczności, gdy jego stan zdrowia jest bardzo zły, prowadzący do cierpienia przy braku możliwości jego wyleczenia lub poprawy komfortu życia. Prawo zezwala na eutanazję zwierzęcia bardzo agresywnego zagrażającego ludziom. Każdy przypadek lekarz weterynarii rozpatruje indywidualnie.

Podkreślić należy, że zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt nie ma obecnie dowodów, iż człowiek może się zarazić koronawirusem od zwierzęcia domowego. Zawsze jednak dobrze jest umyć ręce mydłem i wodą po kontakcie ze zwierzęciem. Chroni to przed innymi patogenami, które mogą się przenosić ze zwierząt domowych na ludzi.

W sytuacji kiedy właściciel zwierzęcia poddany jest przymusowej dwutygodniowej kwarantannie, w związku z podejrzeniem wystąpienia korona wirusa, obowiązki wyprowadzania psów na spacery powinny być elementem pomocy susieckiej lub pomocy ze strony towarzystw opieki nad zwierzętami. Taka pomoc jest całkowicie bezpieczna i nie grozi zakażeniem. Nie jest rozwiązaniem eutanazja lub porzucenie zwierząt.

• 23 marca 2020