OSTRZEŻENIE PAŃSTWOWEJ SŁUŻBY HYDROLOGICZNEJ NR 1/2019

OSTRZEŻENIE PAŃSTWOWEJ SŁUŻBY HYDROLODICZNEJ NR 1/2019

Państwowa Służba hydrologiczna wprowadza stan zagrożenia hydrologicznego w związku z prognozowanym wystąpieniem niżówki hydrologicznej w sierpniu 2019 r. na obszarze województw: wielkopolskiego, lubuskiego, opolskiego (część południowo-wschodnia), śląskiego (część zachodnia i północno-zachodnia), mazowieckiego (część północno-zachodnia), łódzkiego (część południowo-wschodnia), lubelskiego (część północna) oraz zachodniopomorskiego (część południowo-zachodnia).

Prognozowana sytuacja hydrologiczna wskazuje na utrzymanie w najbliższych tygodniach tendencji obniżania się zwierciadła wód podziemnych w płytkich poziomach wodonośnych na wyżej wymienionych obszarach. Niskie stany położenia zwierciadła wód podziemnych mogą lokalnie powodować występowanie niedoborów wody w indywidualnych płytkich ujęciach gospodarskich oraz w ujęciach komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny.

W związku z powyższym apelujemy o rozsądne i oszczędne korzystanie z wody. Poniżej kilka porad jak oszczędzać wodę.

W pierwszej kolejności sprawdź stan instalacji wodociągowej w Twoim domu:

• zlokalizuj i zlikwiduj przecieki; aby to sprawdzić odczytaj stan liczników wody przed i po dwugodzinnym nie korzystaniu z wody;
  • zlokalizuj i napraw kapiące krany i nieszczelne spłuczki, które można sprawdzić dodając do zbiornika barwnik spożywczy - jeżeli występuje przeciek barwnik pojawi się w ciągu 30 minut;
  • zamontuj dodatkowe urządzenia ograniczające zużycie wody, jak np. perlatory i spłuczki w toalecie z funkcją spłukiwania 3/6 litrów.

W DOMU:

• Nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można ją użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania.
  • Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Chusteczki, chusteczki mokre, patyczki do uszu, resztki żywności, owady, włosy, środki higieny intymnej, pampersy i inne tego typu śmieci wynieś do kosza na odpadki, nie wrzucaj do toalety. (zadbasz tym samym o prawidłowe funkcjonowanie kanalizacji).
  • Bierz szybki prysznic. Zastąp natrysk wersją oszczędnościową, z małym strumieniem.
  • Do kąpieli napełniaj wannę w 1/3, a przedtem zatkaj odpływ korkiem. Początkowy napływ zimnej wody może być ogrzany przez dodanie później gorącej.
  • Zakręcaj kran, kiedy myjesz zęby, golisz się lub myjesz twarz.
  • Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, gdy są pełne lub ustaw program oszczędnościowy, zużywający wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku.
  • Kiedy zmywasz naczynia ręcznie napełnij jedną komorę zlewu, a następnie spłukuj szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
  • Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek. Odmrażaj jedzenie przez noc w lodówce lub mikrofalówce.
  • Rozważ zainstalowanie natychmiastowego podgrzewacza wody do kuchni, aby nie odkręcać wody, czekając na jej podgrzanie.
  • Zaizoluj rury. Będziesz miał szybciej ciepłą wodę i unikniesz jej marnowania, kiedy się podgrzewa.
  • Dostosowując temperaturę ciepłej wody, zamiast zwiększać strumień spróbuj go zmniejszać.
  • Przy wymianie starego WC na nowy, pomyśl o zakupie spłuczki z przyciskiem regulującym ilość spłukiwanej wody.( np. 3/6 l, bądź z funkcją stop).
  • Zamontuj baterie jednouchwytowe. Regulacja temperatury za pomocą dwóch kurków to strata czasu i wody. Kran jednouchwytowy reguluję temperaturę natychmiast.
  • Gdy uruchamiasz instalację wodociągową wewnątrz budynku po dłuższym czasie nieużytkowania pamiętaj aby sprawdzić, czy jest szczelna oraz czy wszystkie urządzenia wodociągowe są sprawne i szczelne (krany, baterie, spłuczki oraz wężyki elastyczne doprowadzające wodę do baterii i pralki).

W OGRODZIE I NA PODJEŹDZIE:

• Trawnik podlewaj oszczędnie. Ogólną regułą jest to, że trawa potrzebuje podlewania latem co 5 - 7 dni. Obfity deszcz eliminuje konieczność podlewania nawet do 2 tygodni.
  • Podlewaj trawniki wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe. To redukuje straty wynikłe na skutek parowania.
  • Nie mocz ulicy, podjazdu i chodnika. Ustaw zraszacz tak, aby podlewać tylko trawnik i kwiaty, a nie miejsca wybetonowane.
  • Używaj najbardziej ekonomicznego zraszacza.
  • Unikaj zbyt dużej ilości nawozów, gdyż zwiększają one zapotrzebowanie trawy na wodę. Stosuj te, które zawierają wolno uwalniające się nierozpuszczalne w wodzie formy azotu.
  • Okrywaj ziemię korą dla zachowania wilgotności, a dodatkowo możemy kontrolować chwasty, które konkurują z roślinami o wodę.
  • Niektóre trawy, skalniaki, krzewy i drzewa nie potrzebują zbyt częstego podlewania i zazwyczaj mogą przetrwać okresy suszy bez podlewania. Grupuj razem rośliny o podobnym zapotrzebowaniu na wodę.
  • Nie myj wężem wjazdu czy chodnika - używaj szczotki i wiadra z wodą, co zaoszczędzi setki litrów wody.
  • Wyposaż swój wąż w zamykaną końcówkę, która pozwala regulować strumień wody. Kiedy skończysz zakręć kran, aby uniknąć przecieków.
  • Nie zostawiaj węża i zraszacza bez obsługi. Używaj kuchennego zegara, aby przypominać sobie o wyłączeniu podlewania trawnika.
  • Unikaj instalacji fontann, jeśli nie mają zamkniętego obiegu wody. Sprawdź gdzie będą najmniejsze straty wody spowodowane parowaniem i wiatrem.
  • Sprawdzaj regularnie połączenia i zawory w wężu.
  • Myj samochód w myjni, która stosuje recykling wody.
  • Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, zastanów się nad założeniem zbiornika na wodę deszczową. Z powodzeniem można ją wykorzystywać do podlewania ogródka.

• 24 lipca 2019