Rok 2017 Rokiem Władysława Stanisława Reymonta w województwie łódzkim

Sejmik Województwa Łódzkiego oddając hołd i kultywując pamięć po wspaniałym pisarzu, pragnie ogłosić rok 2017 rokiem Władysława Stanisława Reymonta na terenie województwa łódzkiego.

W 2017 r. przypada 150 rocznica urodzin Władysława Stanisława Reymonta, właściwie Stanisława Władysława Rejmenta, (kolejność imion i pisownię nazwiska zmienił sobie sam) pierwszego Noblisty Polski Niepodległej. Autor epopei chłopskiej, literackiego obrazu Łodzi i piewca polskiej prowincji urodził się właśnie na Ziemi Łódzkiej. Tu się wychował, pracował i tworzył. Tu też rozpoczął swoją literacką karierę i zawsze wracał do miejsc i ludzi ze swojego dzieciństwa, z którymi czuł się związany.

Wiele miejscowości województwa łódzkiego jest kojarzone z pisarzem, a aż 8 gmin może pochwalić się udokumentowanym związkiem bibliograficznym z Noblistą.

W pierwszej kolejności wymienić należy Kobiele Wielkie, bo tam właśnie 7 maja 1867 roku przyszedł na świat Stanisław Władysław Rejment. Był piątym z kolei dzieckiem miejscowego organisty i Antoniny z domu Kupczyńskiej. W gminie tej pieczołowicie przechowuje się akt chrztu późniejszego pisarza, a na miejscu, gdzie stał dom, w którym przyszedł na świat, stoi pamiątkowy kamień wzniesiony w Roku Reymontowskim 2000. Jest także ławeczka Reymonta i pomnik w centrum wsi, a miejscowa szkoła podstawowa za swojego patrona obrała wielkiego pisarz.

Kolejną Gmina jest Gmina Tuszyn, gdzie w 1868 r. przeprowadziła się rodzona Rejmentów. Tu wychowywał się, uczęszczał do szkoły, budził swoje pasje przyszły laureat literackiej Nagrody Nobla. Współcześni mieszkańcy miasta nie tylko postawili na rynku miasta pamiątkowy kamień, ale także nadali imię Reymonta miejscowemu gimnazjum.

Ponieważ po śmierci stryja i wielkiego opiekuna rodziny – ks. Szymona Kupczyńskiego, w 1880 r. ojciec pisarza nabył włókowe gospodarstwo wraz z młynem 14 km od Tuszyna, (niedaleko wsi Prażki), kolejną gminą związaną z Reymontem, w której po dzień dzisiejszy stoi nad Wolbórką jego rodzinny dom, jest Gmina Będków. O pamięć o Reymoncie dba tam Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Będkowie.

Burzliwa młodość Reymonta poprowadziła go m.in. do teatru, który najpierw związał go z Piotrkowem Trybunalskim, gdzie na miejscowym cmentarzu spoczywa ojciec, brat i siostra pisarz, a następnie do Skierniewic, gdzie istnieje Biblioteka Powiatowa im. Wł. St. Reymonta. W 1888 r. pisarz przeniósł się do gmin Rogów i Słupia, które poznał pracując na kolei warszawsko-wiedeńskiej. Zamieszkiwał wówczas w Przyłęku Dużym, w którym od 1938 r. do dziś stoi i służy miejscowej OSP i KGW Świetlica im. Wł. St. Reymonta. Jest również drewniany kuferek Reymonta oraz Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta. Następnie artysta pomieszkiwał w Krasnowie, a także w Lipcach. Te ostatnie w hołdzie Reymontowi, od 1945 r., kiedy to na otwartym właśnie przystanku kolejowym pojawiła się tablica, identyfikującą się z nazwą Lipce Reymontowskie. Tu też działa jeden z najstarszych w Polsce zespołów regionalnych, oczywiście im. Wł. St. Reymonta. Są także dwie szkoły im. Wł. St. Reymonta, a w 1996 r. zrodziła się tu idea Gmin Reymontowskich. Gmina pielęgnuje wiele tradycji związanych z Reymontem, a wspiera je powołana w 1998 r. Fundacja im. Wł. St. Reymonta.

Literacki pomnik, jaki Wł. St. Reymont pozostawił Łodzi i Lipcom w powieściach „Chłopi” i „Ziemia obiecana” sprawił, że Lipce Reymontowskie i Łódź od 1998 r. połączone są Ogólnopolską Imprezą Artystyczną pod nazwą Dzień Reymonta, podczas której wyruszający z łodzi pociąg przybywa do Lipiec, a uczestnicy imprezy w barwny, rozśpiewany sposób przywołują czasy fabrycznej Łodzi.

Ziemia Łódzka może się pochwalić ścisłym związkiem z pisarzem. Dzieła takie jak: „Ziemia obiecana”, mistrzowsko sfilmowana przez Andrzeja Wajdę, „Fermenty”, których akcja toczy się w Krosnowie i które prof. Kazimierz Wyka uznał za szczytowe osiągnięcie prozy młodopolskiej, czy „Chłopi”, za które pisarz nagrodzony został literacką Nagrodą Nobla, to potężne argumenty za tym, by czcić pamięć tego wyjątkowego twórcy.

• 1 marca 2017