Święto Palanta 2018

„W Grabowie Wielkanoc trwa trzy dni”

Tradycyjnie we wtorek po Wielkanocy rzemieślnicy i kupcy z terenu Gminy Grabów gromadzą się na dorocznych rozgrywkach w palanta. Już od wieków kolejne pokolenia kontynuują ten zwyczaj, który do Grabowa trafił dzięki właścicielowi miasta – Feliksowi Kretkowskiemu.

Dlaczego akurat wtorek po Wielkanocy? Odpowiedź jest bardzo prosta – po łakomstwie świątecznym była to idealna okazja do spalenia zbędnych kalorii oraz do wyśmienitej zabawy.

Tak też jest po dziś dzień. Barwny korowód, na czele którego idzie Król, po uroczystej Mszy w intencji rzemieślników i kupców odprawianej w miejscowym kościele parafialnym, udaje się przed budynek Urzędu Gminy, gdzie Wójt poprzez przekazanie kluczy, symbolicznie oddaje na ten dzień władzę drużynom.

Następnie na specjalnie przygotowanym w centrum Grabowa boisku, przedzielonym na części: Niebo i Piekło, odbywają się rozgrywki. Do tego niezbędne są ściśle określone w regulaminie gry przybory: kij okrągły lub płaski i piłka palantowa o średnicy 5-7 cm. Każda z drużyn ma swoją „Matkę”.

Oprócz tradycyjnej gry w ten dzień można przeżyć wiele innych atrakcji, począwszy od pasowania na Honorowego Członka Klubu Palanta, poprzez mecze zaproszonych Gości i drużyn szkolnych, aż po degustację palantowych potraw.

Ponadto imprezę uświetniają: Gminna Orkiestra Dęta z Mażoretkami oraz zespoły muzyczne.

Serdecznie zapraszamy do Grabowa, gdzie Wielkanoc trwa trzy dni!

• 26 marca 2018