Zadbaj o bezpieczeństwo najbliższych

W odpowiedzi na apel Komendy Miejskiej Policji w Łodzi publikujemy informacje dot. wyłudzania pieniedzy od osób starszych. W ostatnim czasie oszustwa tego typu stały się plagą.

Osoby starsze mieszkające samotnie często padają ofiarą oszustów, podających się za policjantów, krewnych, urzędników. Przestępcy korzystają z książek telefonicznych, wybierają osoby posiadające imiona popularne w latach 30/40. Dzwoniąc do tych osób przedstawiają się za krewnych (wnuczek, siostrzeniec). W rozmowie wymuszają odgadnięcie kto do nich dzwoni, a po usłyszeniu imienia podszywają się pod nich.

Dramatycznym tonem proszą o pomoc - pożyczenie pieniędzy na zakup samochodu po okazyjnej cenie lub jako odszkodowanie dla ofiary wypadku, którego są sprawcą. Upraszają, aby zachować tajemnicę i nie informować innych członków rodziny. Nigdy po odbiór pieniędzy nie przychodzą osobiście, wysyłają „zaufanego” kolegę. Jest to jedna z kilku legend służących do wyłudzania oszczędności.

Kolejna metoda polega na podawaniu się za funkcjonariusza Policji, który prowadząc „działania operacyjne”  informuje rozmówcę o groźbie utraty jego oszczędności.  Aby temu zapobiec nakłania do przekazania pieniędzy w celu ich ochrony. Pamiętaj! Policja nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon.

Przestępcy, aby osiągnąć cel zmieniają metody i legendy. Zatroszcz się o osoby bliskie, informuj, ostrzegaj, utrzymuj kontakt, interesuj się ich losem.

• 10 lutego 2016