Aktualności

Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej w Grabowie.

W dniu 15 maja 2017 r.Parafię św. Stanisława Biskupa Męczennika w Grabowie, znajdującą się w granicach administracyjnych Gminy Grabów, nawiedził Obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 16:30, a o 17:00 miało miejsce powitanie Wizerunku przez Ks. Biskupa Józefa Zawitkowskiego, Ks. Proboszcza Jacka Marciniaka oraz zgromadzonych Mieszkańców. Następnie procesja udała się do kościoła, gdzie swoje przemówienie wygłosił Wójt Gminy Grabów Pan Tomasz Pietrzak.

Witając Obraz, Pan Wójt powiedział: „Matko Boża, Pani Jasnogórska! Jako wójt gminy proszę Cię, ucz nas miłości względem bliźnich, odpowiedzialności za swoje czyny oraz solidarności z każdym człowiekiem. Opiekuj się nami każdego dnia. Twój obraz, który dzisiaj do nas przychodzi, będzie mobilizował nas do pracy nad sobą. Króluj w naszej ojczyźnie po wsze czasy!”

Obraz pozostał w Grabowie dobę, skąd udał się do Błonia.

 

 

 


Dzień Dziecka

Zapraszamy w dniu 1 czerwca 2017r do miasteczka rowerowego zorganizowanego przez GCKB          z okazji Dnia Dziecka na terenie Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Grabowie.

 

 

 

 

 


Zajęcia Plastyczne

Zapraszamy dzieci i młodzież do uczestnictwa w zajęciach plastycznych,które będą się odbywały w każdy Wtorek w godzinach : 16-17:30 w Gminnym Centrum Kulturalno Biliotecznym w Grabowie. Chętnych prosimy o zapisy pod nr telefonu : 500594260

 

 

 


3 Maja Gminny Dzień Strażaka

W dniu 3 Maja 2017r w Grabowie odbyły się obchody Gminnego Dnia Strażaka.

 

 

 


Uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno - Wychowawczych i Rehabilitacyjnych w Stemplewie odwiedzili OSP Grabów

W dniu 25.04.2017r. Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne  w Grabowie gościło uczniów wraz z opiekunem Panią Mileną Nockowską – Bernardziak z Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych i Rehabilitacyjnych w Stemplewie, którzy to dzięki uprzejmości przedstawicieli OSP Grabów  mogli zapoznać się z pracą jaką wykonują Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowie oraz mogli obejrzeć  sprzęt gaśniczy i ratownictwa drogowego. Sekretarz  OSP Grabów Pan Bolesław Pabin omówił sposób i zasady działania poszczególnych urządzeń i zademonstrował metody ich używania. Pan Michał Pawlak pokazał technikę  zakładania i używania aparatu tlenowego. Na zakończenie pokazu Pan Naczelnik OSP Grabów Piotr Mądry zaprosił uczniów na przejażdżkę wozem bojowym co sprawiło im wielką radość i zadowolenie.

 

 

 


Spotkanie z absolwentem Panem Tomaszem Pietrzakiem

W dniu 24.04.2017r. w Zespole Szkół w Grabowie odbyło się spotkanie z absolwentem Panem Tomaszem Pietrzakiem Wójtem Gminy Grabów, który w 1991 roku ukończył  szkołę podstawową w Grabowie, obecnie Zespół Szkół w Grabowie. Pan Wójt opowiadał uczniom o trudnej sztuce wyboru, jaka dotyka każdego człowieka, a także o swej drodze życiowej i karierze zawodowej, pytał także uczniów, co chcieliby zmienić lub usprawnić  w swojej szkole. Pan Wójt zanotował wszystkie przedstawione pomysły zapewniając, że je przeanalizuje.     W spotkaniu wzięli udział gimnazjaliści z klasy I, II, III.

 

 

 


Święto Palanta 2017

W Grabowie Święta Wielkanocne trwają trzy dni, dzięki obchodzeniu od XVIII wieku przypadającego na Wtorek po Wielkiej Nocy Święta Palanta, które zapoczątkował Poseł na Sejm Czteroletni Feliks Kretkowski.

 

 

 

 

  

Warsztaty Wielkanocne

W dniu 11.04.2017r. W Gminnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym w Grabowie odbyły się Warsztaty Wielkanocne  dla dzieci, prowadzone Przez Panią Annę Kucharską z Siedliska Besiekiery. Dzieci podczas warsztatów samodzielnie wykonywały techniką decoupage pisanki Wielkanocne, a także dowiedziały się skąd biorą się jajka, oraz poznały kuzynów i krewnych kury.

 

 

 


  

"Pięknie być człowiekiem"

W dniu dzisiejszym tj.04 kwietnia 2017 r. w Gminnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym w Grabowie zostały  przeprowadzone eliminacje gminne do XXXIX edycji konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży pt. „Pięknie być człowiekiem” organizowanego przez Książnicę Płocką.

Z racji 80 rocznicy powstania Książnicy Płockiej tegoroczny konkurs recytatorski był poświęcony książce i bibliotece.
Zaprezentowali się uczniowie klas I-III oraz IV-VI edycja konkursu może się poszczycić rekordową liczbą uczestników (19) eliminacji gminnych, którzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom. O rozstrzygnięciu konkursu zadecydowało  Jury w składzie : Pani Krystyna Gaj – zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Grabowie – przewodniczący, członkowie: Pani Danuta Wachulak - Bibliotekarz  Stara Sobótka, Pani Sławomira Smul – Bibliotekarz Grabów, Pani Ilona Kukuła – Bibliotekarz Kadzidłowa. Wybór był trudny z uwagi na wysoki i wyrównany poziom prezentowany przez uczestników konkursu. Wytypowano trzech recytatorów z każdej z dwóch grup wiekowych.  Po naradzie  jury wytypowało do etapu powiatowego następujące osoby: w I kategorii wiekowej (kl. I-III): Maja Prusińska – I miejsce (Kadzidłowa), Alicja Wojciechowska – II miejsce ( Grabów),

Bartosz Łaziński – III miejsce (Stara Sobótka).  

W II kategorii wiekowej (kl. IV-VI): Zuzanna Zielińska – I miejsce (Kadzidłowa),

Maciej Kakaryga – II miejsce (Stara Sobótka), Julia Król – III miejsce (Grabów).

Jury przyznało także  wyróżnienia dla: Małgorzaty Gruszczyńskiej – Grabów, Bartłomieja Nowaka – Chorki, Leny Heftowicz – Stara Sobótka.

 

 

 


  

Występ Kapeli i Chóru

W dniu 31.03.2017r.  w Hali Sportowej Zespołu Szkół w Grabowie odbył się występ  chóru „A’cappella” i kapeli „Krośniewiacy”  z zaprzyjaźnionego  Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji  w Krośniewicach oraz zespołu „Oktawa” ze Świetlicy Środowiskowej w Ostrowach.

 

 

 


  

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Stemplewie odwiedzili Bibliotekę Gminnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego w Grabowie

W dniu 28.03.2017r. Bibliotekę Gminnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego w Grabowie odwiedzili uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Stemplewie. Podczas spotkania Pani Sławomira Smul zaprezentowała sztukę tworzenia z bibuły ozdób świątecznych związanych z nadchodzącą Wielkanocą. Potem zaprosiła wszystkich obecnych do wspólnych zajęć i pomagała przy wykonywaniu palm wielkanocnych, kwiatów i innych ozdób. Wychowankowie Ośrodka wysłuchali także prelekcji na temat czytelnictwa i biblioteki. Spotkanie zaszczycił swoją osobą Wójt Gminy Grabów Pan Tomasz Pietrzak, który podziękował opiekunom grupy za zainteresowanie naszą biblioteką.

 

 

 


Spotkanie z pisarzem

W dniu 17.03.2017r., odbyło się w Gminnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym w Grabowie spotkanie z pisarzem i publicystą pochodzącym z Grabowa, Mirosławem Osowskim. Autor „Sagi rodu Oryszów” czterotomowej powieści ( I Powroty, II Zawiedziona miłość, III Człowieczy los, IV Światło w mroku). Pisarz mówił o swojej twórczości i jej początkach. Na pisarstwo zdecydował się już jako człowiek dojrzały. Wcześniej pracował w oświacie i współpracował z prasą lokalną. Od roku 2002 wydał własnym sumptem 15 książek : powieści, zbiory opowiadań, tomików poetyckich i wspomnień („W krainie dzieciństwa”, Uniwersyteckie lata”). Wiele powieści i opowiadań osadzonych jest w realiach Grabowa, który nosi w nich różne nazwy (np. Świerków w „Powołaniu” czy Grabków w „Świniobiciu”). Najnowsza powieść „Saga rodu Oryszów” jest oparta na dziejach własnej rodziny autora i osadzona w miejscowych realiach. Jej akcja rozgrywa się przede wszystkim w Grabowie i okolicach.

Spotkanie promocyjne, w którym uczestniczyła także młodzież miejscowego Gimnazjum odbyło się w niezwykle miłej atmosferze. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością : Wójt Gminy Grabów  Tomasz Pietrzak, Zastępca Wójta  Krzysztof Ogórek, Dyrektor Gimnazjum Mariusz Jagielski oraz Dyrektor GCKB Jarosław Pucek.

 

Odczyt dr Barbary Chlebowskiej

W dniu 16.03.2017r., w Muzeum Archeologii i Etnografii w  Łodzi odbył się odczyt Pani dr Barbary Chlebowskiej na temat Święta Palanta w Grabowie oraz tradycji związanych z Gminą Grabów, a także historii regionu.  

 

 

 


  

Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej Grabów 2017

W dniu 14 marca 2017r. odbył się coroczny Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej. Uczestnikami Turnieju byli uczniowie Szkół Podstawowych z Chorek, Grabowa, Kadzidłowej, Starej Sobótki oraz uczniowie Gimnazjum w Grabowie.

Każdą szkołę reprezentowały trzy osoby. Byli to uczniowie, którzy podczas eliminacji szkolnych zdobyli najwyższą ilość punktów.

            Nad prawidłowym przebiegiem Gminnego Turnieju Pożarniczego czuwała Komisja w następującym składzie: Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Grabowie pan Antoni Maciejewski, Wiceprezes Zarządu OG ZOSP RP w Grabowie pan Zbigniew Sobczyński, Sekretarz Zarządu OG ZOSP RP w Grabowie pan Jarosław Głowacki, Komendant Gminny Zarządu OG ZOSP RP w Grabowie pan Paweł Łaziński, Podinspektor do spraw bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Urzędzie Gminy w Grabowie pani Paulina Pawłowska.

            Uczestnicy Turnieju rozwiązywali testy jednokrotnego wyboru oraz odpowiadali na pytania ustne. Dla każdej grupy wiekowej przygotowano testy o różnej skali trudności. Zwycięzcy Turnieju będą reprezentować Gminę Grabów w dniu 16 marca 2017r. ze zwycięzcami innych gmin Powiatu Łęczyckiego i walczyć będą o awans na szczebel wojewódzki.

            Po podsumowaniu wyników Komisja ogłosiła wyniki a nagrody i dyplomy wręczył zwycięzcom Wójt Gminy Grabów pan Tomasz Pietrzak.

Zwycięzcami tegorocznego Turnieju Wiedzy Pożarniczej na poziomie szkół podstawowych zostały: Aleksandra Strzelecka – Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w Grabowie i Natalia Kiejnich – Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w Grabowie. Małgorzata Pionko i Daniel Matuszewski zostali zwycięzcami na poziomie gimnazjalnym.

Gratulacje dla  zwycięzców oraz podziękowania dla nauczycieli: pani Beaty Komorowskiej, pani Edyty Pawłowskiej, pani Ewy Szczech, pana Artura Niewiadomskiego, pana Dariusza Wybrańskiego, którzy przygotowywali uczniów do zmagań Turniejowych.

Komisja i Organizatorzy Turnieju dziękują Dyrektorowi Gminnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego w Grabowie  panu Jarosławowi Puckowi za rzetelną fotorelację, a pani Aleksandrze Kacprzak za oprawę plastyczną Turnieju.

 

 

 


Spotkanie z absolwentem Panem Andrzejem Pietruszką w Zespole Szkół w Grabowie

W poniedziałek, 13 marca 2017 roku  w  Zespole Szkół w Grabowie odbyło się spotkanie z absolwentem obecnego Zespołu  Szkół w Grabowie, którego życie zawodowe ukształtowało się w wyniku zamiłowania do biologii. Było to kolejne działanie podjęte w ramach realizacji  projektu: " Biologiczne laboratorium- umiem i wiem więcej". Naszym gościem był dyrektor szpitala w Łęczycy p. Andrzej Pietruszka. Opowiedział uczniom, jak pochwała udzielona za poprawnie wykonaną pracę domową, przez jego nauczycielkę biologii p. Stefanię Kołodziejską stała się impulsem do zainteresowania przedmiotem, a w konsekwencji medycyną. Zaprezentował nasz region ukazując jego walory i piękno przyrody w prezentacji multimedialnej.  Mieliśmy również okazję zobaczyć niezwykle barwne i nowocześnie wyposażone oddziały szpitalne. Nasz gość przybył do nas w towarzystwie ratowniczek medycznych.  Panie  zapoznały dzieci z zasadami udzielania pierwszej pomocy najpierw teoretycznie, potem praktycznie. Po pokazie pozycji bocznej  zaprosiły do udziału w przećwiczeniu chętne dzieci. Następnie w analogicznej kolejności, czyli pokaz- ćwiczenia odbył się masaż serca i sztucznego oddychania. Kolejną atrakcją było zapoznanie uczniów  z wyposażeniem karetki Pogotowia Ratunkowego. Na zakończenie spotkania panie nagrodziły  uczniów najlepiej wykonujących pozycje boczną i masaż serca. Szczęśliwcami okazali się: Olimpia Krzyżanowska, Marta Andrzejczak i Dominik Milczarek.

W spotkaniu aktywnie uczestniczyło 55 uczniów Zespołu. W tym 44 z klas pierwszych Gimnazjum oraz 11 z klasy czwartej  SP. Obserwatorami byli: wójt Gminy Grabów p. Tomasz Pietrzak, dyrektor GCKB p. Jarosław Pucek, dyrektor Zespołu Szkół p. Mariusz Jagielski.

                        Organizator spotkania- nauczyciel biologii Iwona Morawska.

 


  

Urząd Gminy w Grabowie

ul. 1 Maja 21, 99-150 Grabów

Telefon: (63) 2734121
Faks: (63) 2191052
E-mail: grabow@grabow.com.pl

Godziny pracy Urządu Gminy

Poniedziałek 7:30 - 17:00
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 14:00