Aktualności

Uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno - Wychowawczych i Rehabilitacyjnych w Stemplewie odwiedzili OSP Grabów

W dniu 25.04.2017r. Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne  w Grabowie gościło uczniów wraz z opiekunem Panią Mileną Nockowską – Bernardziak z Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych i Rehabilitacyjnych w Stemplewie, którzy to dzięki uprzejmości przedstawicieli OSP Grabów  mogli zapoznać się z pracą jaką wykonują Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowie oraz mogli obejrzeć  sprzęt gaśniczy i ratownictwa drogowego. Sekretarz  OSP Grabów Pan Bolesław Pabin omówił sposób i zasady działania poszczególnych urządzeń i zademonstrował metody ich używania. Pan Michał Pawlak pokazał technikę  zakładania i używania aparatu tlenowego. Na zakończenie pokazu Pan Naczelnik OSP Grabów Piotr Mądry zaprosił uczniów na przejażdżkę wozem bojowym co sprawiło im wielką radość i zadowolenie.

 

 

 


Spotkanie z absolwentem Panem Tomaszem Pietrzakiem

W dniu 24.04.2017r. w Zespole Szkół w Grabowie odbyło się spotkanie z absolwentem Panem Tomaszem Pietrzakiem Wójtem Gminy Grabów, który w 1991 roku ukończył  szkołę podstawową w Grabowie, obecnie Zespół Szkół w Grabowie. Pan Wójt opowiadał uczniom o trudnej sztuce wyboru, jaka dotyka każdego człowieka, a także o swej drodze życiowej i karierze zawodowej, pytał także uczniów, co chcieliby zmienić lub usprawnić  w swojej szkole. Pan Wójt zanotował wszystkie przedstawione pomysły zapewniając, że je przeanalizuje.     W spotkaniu wzięli udział gimnazjaliści z klasy I, II, III.

 

 

 


Zajęcia Plastyczne

Zapraszamy dzieci i młodzież do uczestnictwa w zajęciach plastycznych,które będą się odbywały w każdy Wtorek w godzinach : 16-17:30 w Gminnym Centrum Kulturalno Biliotecznym w Grabowie. Chętnych prosimy o zapisy pod nr telefonu : 500594260

 

 

 


Święto Palanta 2017

W Grabowie Święta Wielkanocne trwają trzy dni, dzięki obchodzeniu od XVIII wieku przypadającego na Wtorek po Wielkiej Nocy Święta Palanta, które zapoczątkował Poseł na Sejm Czteroletni Feliks Kretkowski.

 

 

 

 

  

Warsztaty Wielkanocne

W dniu 11.04.2017r. W Gminnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym w Grabowie odbyły się Warsztaty Wielkanocne  dla dzieci, prowadzone Przez Panią Annę Kucharską z Siedliska Besiekiery. Dzieci podczas warsztatów samodzielnie wykonywały techniką decoupage pisanki Wielkanocne, a także dowiedziały się skąd biorą się jajka, oraz poznały kuzynów i krewnych kury.

 

 

 


  

"Pięknie być człowiekiem"

W dniu dzisiejszym tj.04 kwietnia 2017 r. w Gminnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym w Grabowie zostały  przeprowadzone eliminacje gminne do XXXIX edycji konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży pt. „Pięknie być człowiekiem” organizowanego przez Książnicę Płocką.

Z racji 80 rocznicy powstania Książnicy Płockiej tegoroczny konkurs recytatorski był poświęcony książce i bibliotece.
Zaprezentowali się uczniowie klas I-III oraz IV-VI edycja konkursu może się poszczycić rekordową liczbą uczestników (19) eliminacji gminnych, którzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom. O rozstrzygnięciu konkursu zadecydowało  Jury w składzie : Pani Krystyna Gaj – zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Grabowie – przewodniczący, członkowie: Pani Danuta Wachulak - Bibliotekarz  Stara Sobótka, Pani Sławomira Smul – Bibliotekarz Grabów, Pani Ilona Kukuła – Bibliotekarz Kadzidłowa. Wybór był trudny z uwagi na wysoki i wyrównany poziom prezentowany przez uczestników konkursu. Wytypowano trzech recytatorów z każdej z dwóch grup wiekowych.  Po naradzie  jury wytypowało do etapu powiatowego następujące osoby: w I kategorii wiekowej (kl. I-III): Maja Prusińska – I miejsce (Kadzidłowa), Alicja Wojciechowska – II miejsce ( Grabów),

Bartosz Łaziński – III miejsce (Stara Sobótka).  

W II kategorii wiekowej (kl. IV-VI): Zuzanna Zielińska – I miejsce (Kadzidłowa),

Maciej Kakaryga – II miejsce (Stara Sobótka), Julia Król – III miejsce (Grabów).

Jury przyznało także  wyróżnienia dla: Małgorzaty Gruszczyńskiej – Grabów, Bartłomieja Nowaka – Chorki, Leny Heftowicz – Stara Sobótka.

 

 

 


  

Występ Kapeli i Chóru

W dniu 31.03.2017r.  w Hali Sportowej Zespołu Szkół w Grabowie odbył się występ  chóru „A’cappella” i kapeli „Krośniewiacy”  z zaprzyjaźnionego  Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji  w Krośniewicach oraz zespołu „Oktawa” ze Świetlicy Środowiskowej w Ostrowach.

 

 

 


  

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Stemplewie odwiedzili Bibliotekę Gminnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego w Grabowie

W dniu 28.03.2017r. Bibliotekę Gminnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego w Grabowie odwiedzili uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Stemplewie. Podczas spotkania Pani Sławomira Smul zaprezentowała sztukę tworzenia z bibuły ozdób świątecznych związanych z nadchodzącą Wielkanocą. Potem zaprosiła wszystkich obecnych do wspólnych zajęć i pomagała przy wykonywaniu palm wielkanocnych, kwiatów i innych ozdób. Wychowankowie Ośrodka wysłuchali także prelekcji na temat czytelnictwa i biblioteki. Spotkanie zaszczycił swoją osobą Wójt Gminy Grabów Pan Tomasz Pietrzak, który podziękował opiekunom grupy za zainteresowanie naszą biblioteką.

 

 

 


Spotkanie z pisarzem

W dniu 17.03.2017r., odbyło się w Gminnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym w Grabowie spotkanie z pisarzem i publicystą pochodzącym z Grabowa, Mirosławem Osowskim. Autor „Sagi rodu Oryszów” czterotomowej powieści ( I Powroty, II Zawiedziona miłość, III Człowieczy los, IV Światło w mroku). Pisarz mówił o swojej twórczości i jej początkach. Na pisarstwo zdecydował się już jako człowiek dojrzały. Wcześniej pracował w oświacie i współpracował z prasą lokalną. Od roku 2002 wydał własnym sumptem 15 książek : powieści, zbiory opowiadań, tomików poetyckich i wspomnień („W krainie dzieciństwa”, Uniwersyteckie lata”). Wiele powieści i opowiadań osadzonych jest w realiach Grabowa, który nosi w nich różne nazwy (np. Świerków w „Powołaniu” czy Grabków w „Świniobiciu”). Najnowsza powieść „Saga rodu Oryszów” jest oparta na dziejach własnej rodziny autora i osadzona w miejscowych realiach. Jej akcja rozgrywa się przede wszystkim w Grabowie i okolicach.

Spotkanie promocyjne, w którym uczestniczyła także młodzież miejscowego Gimnazjum odbyło się w niezwykle miłej atmosferze. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością : Wójt Gminy Grabów  Tomasz Pietrzak, Zastępca Wójta  Krzysztof Ogórek, Dyrektor Gimnazjum Mariusz Jagielski oraz Dyrektor GCKB Jarosław Pucek.

 

Odczyt dr Barbary Chlebowskiej

W dniu 16.03.2017r., w Muzeum Archeologii i Etnografii w  Łodzi odbył się odczyt Pani dr Barbary Chlebowskiej na temat Święta Palanta w Grabowie oraz tradycji związanych z Gminą Grabów, a także historii regionu.  

 

 

 


  

Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej Grabów 2017

W dniu 14 marca 2017r. odbył się coroczny Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej. Uczestnikami Turnieju byli uczniowie Szkół Podstawowych z Chorek, Grabowa, Kadzidłowej, Starej Sobótki oraz uczniowie Gimnazjum w Grabowie.

Każdą szkołę reprezentowały trzy osoby. Byli to uczniowie, którzy podczas eliminacji szkolnych zdobyli najwyższą ilość punktów.

            Nad prawidłowym przebiegiem Gminnego Turnieju Pożarniczego czuwała Komisja w następującym składzie: Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Grabowie pan Antoni Maciejewski, Wiceprezes Zarządu OG ZOSP RP w Grabowie pan Zbigniew Sobczyński, Sekretarz Zarządu OG ZOSP RP w Grabowie pan Jarosław Głowacki, Komendant Gminny Zarządu OG ZOSP RP w Grabowie pan Paweł Łaziński, Podinspektor do spraw bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Urzędzie Gminy w Grabowie pani Paulina Pawłowska.

            Uczestnicy Turnieju rozwiązywali testy jednokrotnego wyboru oraz odpowiadali na pytania ustne. Dla każdej grupy wiekowej przygotowano testy o różnej skali trudności. Zwycięzcy Turnieju będą reprezentować Gminę Grabów w dniu 16 marca 2017r. ze zwycięzcami innych gmin Powiatu Łęczyckiego i walczyć będą o awans na szczebel wojewódzki.

            Po podsumowaniu wyników Komisja ogłosiła wyniki a nagrody i dyplomy wręczył zwycięzcom Wójt Gminy Grabów pan Tomasz Pietrzak.

Zwycięzcami tegorocznego Turnieju Wiedzy Pożarniczej na poziomie szkół podstawowych zostały: Aleksandra Strzelecka – Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w Grabowie i Natalia Kiejnich – Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w Grabowie. Małgorzata Pionko i Daniel Matuszewski zostali zwycięzcami na poziomie gimnazjalnym.

Gratulacje dla  zwycięzców oraz podziękowania dla nauczycieli: pani Beaty Komorowskiej, pani Edyty Pawłowskiej, pani Ewy Szczech, pana Artura Niewiadomskiego, pana Dariusza Wybrańskiego, którzy przygotowywali uczniów do zmagań Turniejowych.

Komisja i Organizatorzy Turnieju dziękują Dyrektorowi Gminnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego w Grabowie  panu Jarosławowi Puckowi za rzetelną fotorelację, a pani Aleksandrze Kacprzak za oprawę plastyczną Turnieju.

 

 

 


Spotkanie z absolwentem Panem Andrzejem Pietruszką w Zespole Szkół w Grabowie

W poniedziałek, 13 marca 2017 roku  w  Zespole Szkół w Grabowie odbyło się spotkanie z absolwentem obecnego Zespołu  Szkół w Grabowie, którego życie zawodowe ukształtowało się w wyniku zamiłowania do biologii. Było to kolejne działanie podjęte w ramach realizacji  projektu: " Biologiczne laboratorium- umiem i wiem więcej". Naszym gościem był dyrektor szpitala w Łęczycy p. Andrzej Pietruszka. Opowiedział uczniom, jak pochwała udzielona za poprawnie wykonaną pracę domową, przez jego nauczycielkę biologii p. Stefanię Kołodziejską stała się impulsem do zainteresowania przedmiotem, a w konsekwencji medycyną. Zaprezentował nasz region ukazując jego walory i piękno przyrody w prezentacji multimedialnej.  Mieliśmy również okazję zobaczyć niezwykle barwne i nowocześnie wyposażone oddziały szpitalne. Nasz gość przybył do nas w towarzystwie ratowniczek medycznych.  Panie  zapoznały dzieci z zasadami udzielania pierwszej pomocy najpierw teoretycznie, potem praktycznie. Po pokazie pozycji bocznej  zaprosiły do udziału w przećwiczeniu chętne dzieci. Następnie w analogicznej kolejności, czyli pokaz- ćwiczenia odbył się masaż serca i sztucznego oddychania. Kolejną atrakcją było zapoznanie uczniów  z wyposażeniem karetki Pogotowia Ratunkowego. Na zakończenie spotkania panie nagrodziły  uczniów najlepiej wykonujących pozycje boczną i masaż serca. Szczęśliwcami okazali się: Olimpia Krzyżanowska, Marta Andrzejczak i Dominik Milczarek.

W spotkaniu aktywnie uczestniczyło 55 uczniów Zespołu. W tym 44 z klas pierwszych Gimnazjum oraz 11 z klasy czwartej  SP. Obserwatorami byli: wójt Gminy Grabów p. Tomasz Pietrzak, dyrektor GCKB p. Jarosław Pucek, dyrektor Zespołu Szkół p. Mariusz Jagielski.

                        Organizator spotkania- nauczyciel biologii Iwona Morawska.

 


  

Urząd Gminy w Grabowie

ul. 1 Maja 21, 99-150 Grabów

Telefon: (63) 2734121
Faks: (63) 2191052
E-mail: grabow@grabow.com.pl

Godziny pracy Urządu Gminy

Poniedziałek 7:30 - 17:00
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 14:00