Europejski Tydzień Szczepień 21–27 kwietnia 2024 r.

Beztytuu
Europejski Tydzień Szczepień 21–27 kwietnia 2024 r.
Ludzkie możliwości: Ratowanie życia poprzez szczepienia

Globalna akcja szczepień w drugiej połowie XX wieku jest jednym z największych osiągnięć ludzkości. Kampanie szczepień pozwoliły nam wyeliminować ospę prawdziwą, prawie pokonać polio i zapewnić przeżycie i rozwój większej liczby dzieci niż kiedykolwiek wcześniej.

Europejski Tydzień Szczepień, ma na celu zwrócenie uwagi na wspólne działania niezbędne do ochrony ludzi przed chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. W tym roku obchodzimy 50 – lecie Podstawowego Programu Szczepień.

W ciągu zaledwie 5 dekad przeszliśmy od świata, w którym śmierć dziecka była czymś, czego obawiało się wielu rodziców, do świata, w którym każde dziecko – jeśli zostanie zaszczepione – ma szansę przeżyć i rozwijać się.

Nowoczesna medycyna i ogromna wiedza na temat szczepień pokazują, że są one tak samo ważnym elementem zdrowego stylu życia, jak dieta, regularny sen, ruch, czy unikanie stresu. Do niedawna szczepienia w świadomości społecznej dotyczyły głównie szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i szczepionki przeciw grypie. Ostatnie lata przyniosły wiele nowych możliwości ochrony, jak szczepienia przeciw krztuścowi, Covid-19, pneumokokom, półpaścowi (dla dorosłych) czy RSV.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy zachęca do zapoznania się z materiałami dot. obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień oraz do aktywnego uczestnictwa w obchodach poprzez promowanie idei Europejskiego Tygodnia Szczepień.

Materiały edukacyjne można pozyskać ze stron internetowych: