"Miasto Grabów. Akademia z Okazji Odzyskania Praw Miejskich"

W dn. 16.03.2024 r. odbyła się uroczystość "Miasto Grabów. Akademia z Okazji Odzyskania Praw Miejskich".

Wydarzenie rozpoczęli prowadzący p. Paulina Frontczak-Pawłowska Dyrektor GCKB w Grabowie i p. Paweł Pawłowski Dyrektor Szkoły Podstawowej w Starej Sobótce, którzy powitali gości oraz wprowadzili przybyłych w tematykę "Akademii".

Głos zabrał Burmistrz Grabowa p. Janusz Jagodziński, który w swoim wystąpieniu podsumował starania i długą drogę zmierzającą do tego, by Grabów odzyskał prawa miejskie. W ramach podziękowania za trud włożony w pracę na rzecz Gminy Grabów Włodarz wręczył pamiątkowe medale dot. Odzyskania Praw Miejskich osobom, które w znaczny sposób wpłynęły na rozwój gminy.

Bardzo ciekawym elementem wydarzenia była prelekcja historyczna dr Błażeja Muzolfa pt."Z dziejów Grabowa". W nawiązaniu do uroczystości prelegent przybliżył wszystkim zebranym historię Grabowa, począwszy od XIII wieku, aż do 1870 roku, w którym miejscowość utraciła prawa miejskie.Na scenie zaprezentowali się także uczniowie ze szkół z terenu gminy Grabów, z miejscowości:
Chorki, Grabów, Kadzidłowa i Stara Sobótka.

Przedstawienie mające na celu zaprezentowanie historii Grabowa i okolic, którego scenariusz opracowała p. Agnieszka Modlińska Dyrektor SP Kadzidłowa, pozwoliło na zaprezentowanie się uczniów ze wszystkich szkół w jednym współnym widowisku. Po uczcie aktorskiej przyszedł czas na występy zespołów "Kordian" oraz "Lejdis Trio".

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zasmakować specjałów wielkanocnych, przygotowanych na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Grabów. Tak zacnie przedstawiły swój zapał i kreatywność:
KGW Besiekiery, KGW "Kobiety Pokoleń", KGW Pieczew, KGW Byszew, KGW Nagórki, KGW Chorki, KGW Kadzidłowa, KGW Grabów "Aktywni dla Zdrowia".

Wydarzenie było objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.

Organizatorem wydarzenia bylo Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne w Grabowie.

Dziękujemy serdecznie:

Partnerowi wydarzenia, którym było Województwo Łódzkie;
Patronom medialnym – portalowi ELE 24, Radiu Q;
Sponsorowi- firmie HurtPaP z Kutna;
Dyrekcji i Pracownikom- Gminnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego w Grabowie;
Dyrekcji i Pracownikom Szkoły Podstawowej w Grabowie;
Referatowi Gospodarki Komunalnej;
Kołom Gospodyń Wiejskich;
Firmie budowlanej pana Michała Janiszewskiego;
Nauczycielom, Rodzicom i Dzieciom ze wszystkich Szkół Gminy Grabów.

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na to wyjątkowe wydarzenie.