Święto Drzewa – zapraszamy!

wito-drzewa

Klub Gaja zaprasza do udziału w 21. edycji programu Święto Drzewa pod hasłem DRZEWA – BEZCENNY DAR NATURY. Celem programu organizowanego przez Klub Gaja od 2003 roku jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu, poparta konkretnymi działaniami - sadzeniem i ochroną drzew.

W ciągu 20 lat Święta Drzewa w programie uczestniczyło ponad 800 tysięcy osób, przy szerokim udziale społecznym posadziliśmy w Polsce i na świecie ponad milion drzew, zrobiliśmy blisko 1800 schronień/budek lęgowych dla zwierząt, zebraliśmy ponad 5700 ton makulatury i odkryliśmy ponad 180 niezwykłych drzew ważnych dla społeczności lokalnych w konkursie Drzewo Roku.

Ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa odbędzie się w Warszawie we współpracy z m.st. Warszawa. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Klub Gaja razem z laureatami konkursów Święta Drzewa, partnerami i gośćmi zasadzi symbolicznie kilka drzew przy Służewskim Domu Kultury. Podczas wydarzenia odbędzie się także gala wręczenia nagród dla najciekawszych inicjatyw realizowanych w ramach programu Święto Drzewa. Równocześnie w całym kraju odbędą się lokalne obchody Święta Drzewa organizowane przez uczestników programu.

Organizowane co roku 10 października Święto Drzewa od początku istnienia integruje społeczności wokół inicjatyw lokalnych jak sadzenie drzew, zakładanie ogrodów, otaczanie opieką starych drzew, organizowanie festynów, wycieczek, konkursów i zbiórek makulatury. Ochrona i sadzenie drzew jest uniwersalnym przesłaniem dla każdego człowieka. W programie mogą uczestniczyć placówki oświatowe, samorządy, instytucje, organizacje społeczne, firmy i osoby indywidualne.

Zachęcamy wszystkich do włączenia się w tegoroczne obchody Święta Drzewa poprzez:

  • Organizację lokalnych akcji sadzenia drzew, krzewów i bylin rodzimych gatunków, przyjaznych dla zwierząt (miododajnych, owocowych). Posadzone drzewa dopisz do licznika drzew na stronie http://licznik.swietodrzewa.pl/
  • Różnorodne działania dla przyrody i zwierząt np. budowa i montaż schronień i budek lęgowych dla owadów zapylających, ptaków i małych ssaków.
  • Organizację różnorodnych zajęć edukacyjnych, gier terenowych, zabaw, konkursów, pikników rodzinnych i happeningów poświęconych ochronie przyrody.

Zgłoś swój udział w Święcie Drzewa

Pobierz plakat Święto Drzewa >>>

Pobierz plakat Drzewo Roku >>>

Weź udział w konkursach
Czarodziejskie Drzewo – nagradzamy za największą ilość posadzonych drzew, współpracę oraz kreatywność działań. Na sprawozdania z działań czekamy do 30 listopada 2023.
Drzewo Roku – poszukujemy drzewa z najciekawszą historią. Na zgłoszenia czekamy do
30 listopada 2023.

Więcej informacji na www.swietodrzewa.pl

Zapraszamy do wspólnego działania!